Dok radite na bebi, korisno je povesti računa o ishrani koja snažno utiče na plodnost, a omega-3 masne kiseline mogu biti od velike pomoći u tome.
Čak i kada ostanete u drugom stanju, poželjno je da nastavite da koristite ove suplemente jer su vrlo zdravi za vas i vašu bebu. Ovaj tip masnih kiselina organizam ne može samostalno da proizvode. Zbog toga je veoma važno da ih unosite, što kroz ishranu, tako i kroz dodatke ishrani.
Otkrivamo vam sve o tome.
Omega-3 poboljšava plodnost, a vole ga i trudnice
Ukoliko planirate trudnoću, uzimanje suplemenata koji sadrže omega-3 masne kiseline imaju brojne prednosti za buduće mame. Zapravo, konzumiranje zdrave ishrane pre začeća, posebno one koja je bogata folnom kiselinom, vitaminom B12 i omega-3 masnim kiselinama, povezano je sa većom stopom plodnosti. I istraživanja to potvrđuju.
Utvrđeno je da omega-3 jača plodnost smanjujući upalu, podstičući ovulaciju i proizvodnju hormona, i pozitivno utiču na razvoj onezrelih jajnih ćelija u jajnicima.
Ako pokušavate da zatrudnite, imajte na umu da će vaše tijelo skladištiti omega-3 masne kiseline nekoliko nedjelja, tako da će vam redovno unošenje obezbjediti da imate adekvatne nivoe čak i kada zatrudnite. Ali ako ste zabrinuti zbog žive u morskim plodovima, znajte da suplementi ne sadrže živu i da postoji mnogo zdravih ribljih izbora u kojima možete uživati, a sa malo žive.
Riblje ulje u trudnoći
Ako ste već u drugom stanju, prednosti ribljeg ulja su i dalje korisne za vas. Više studija je potvrdilo da omega-3 poboljšava razvoj i zdravlje bebe na putu, kao i njihovih majki. Stopa prijevremenog rođenja je bila niža kod mama koje su koristile riblje ulje. Takođe je i niži procenat beba sa malom porođajnom težinom.
Drugi izvori omega-3
Osim omega 3 suplemenata napravljenih od ribljeg ulja, možete uzeti u obzir i one dobijene od algi. Ovi suplementi su odlični za vegetarijance i nemaju riblji ukus.
A kada su u pitanju izvori hrane sa ovim masnim kiselinama, ljekari preporučuju da žene jedu dvije do tri porcije nedjeljno (ukupno 8 do 12 unci) raznih morskih plodova sa niskim sadržajem žive, kao što su oslić, losos, bakalar, list i škampi.
I budite sigurni da izbjegavate one vrste riba za koje se zna da imaju visok sadržaj žive, poput kraljevske skuše, sabljarke, morske ribe, ajkule itd.